جمهوری خود مختار نخجوان جمهوری آذربایجان

نخجوان ،اردوباد ،جلفا ،شرور،شاهبوز،کنگرلی،بابک و صدرکاز بخشهای آن به شمار می آیند.نخجوان در ترکیب جمهوری آذربایجان می باشد ولی ارتباط زمینی آن فقط از طریق دالانی برقرار است که از سوی ایران در اختیار اهالی آن قرار گرفته است.در خصوص سیاست خارجی،دفاع و گمرک تابع باکو است و در بقیه مسائل اقتصادی و فرهنگی به صورت مستقل عمل می کند.مجلس عالی نخجوان بالاترین نهاد سیاسی و حقوقی این جمهوری خود مختار است و در حال حاضر " واصف طالب اف " ریاست آن را بر عهده دارد.عمده اهالی این جمهوری شیعه مذهب اند.

        مساحت:مساحت جمهوری خودمختار نخجوان 5500 کیلومتر مربع (حدود4/6 درصد از کل مساحت جمهوری آذربایجان) است.

       جغرافیا:نخجوان در منطقه کوهستانی قرار گرفته و در جنوب غربی قفقاز (کوچک) جای دارد.استانهای هم جوار نخجوان ،آذربایجان شرقی در منطقه جلفا و آذربایجان غربی در منطقه پلدشت می باشد.فاصله آن تا جلفای ایران حدود 38 کیلومتراست.از جمهوری خود مختار نخجوان دو رود خانه ارس و آرپاچای عبور می کند.

      خط و زبان :زبان رایج در نخجوان،ترکی آذربایجانی و خط رسمی پس از ابلاغ دولت جمهوری آذربایجان در سال 2001 ،از کریل به لاتین تبدیل شده است.

     واحد پول:واحد پول نخجوان از ابتدای سال 2006 به تبع دولت مرکزی (باکو)منات جدید است که حدود یک یورو می باشد.

     مراکز دیدنی نخجوان:غار اصحاب کهف،آب معدنی و مراکزآب درمانی ،مسجد حضرت فاطمه الزهرا(س) که توسط جمهوری اسلامی ایران در سال 1378 احداث شده است.،مساجد قدیمی از جمله مسجد اردوباد و پیر قمیش و مسجد جامع نخجوان،موزه فرش و موزه های تاریخ،مقبره مؤمنه خاتون، تربت نوح،قلعه الین جه،پارک باداش گان.

      ساعت:زمان نسبت به تهران 30 دقیقه اختلاف دارد.(مثال:ساعت به وقت تهران 8 و به وقت نخجوان 8:30)

     وضعیت آب آشامیدنی:آب آشامیدنی وضعیت مناسبی ندارد و تصفیه کامل نمی شود و برای آشامیدن از آبهای بسته بندی شده استفاده می شود.

     فرودگاه نخجوان :از فرودگاه نخجوان روزانه چندین پرواز در ساعت های مختلف به باکو برقرار می باشد.یک پرواز نیز در هفته به مسکو به صورت رفت و برگشت وجود دارد و اخیرا نیز یک پرواز در هفته به استامبول راه اندازی شده است.

    ویزا و تردد به نخجوان:اتباع ایران بدون اخذ روادید صرفا می توانند به جمهوری خود مختار نخجوان رفت و آمد نمایند.

   طریقه تماس تلفنی با ایران:مراکز تلفن بین الملل در شهر نخجوان فعال است و امکان برقراری ارتباط رومینگ با استفاده از تلفنهای همراه شرکت مخابرات ایران فراهم است.پیش شماره تلفنهای شهر نخجوان 00994136می باشد.

   مهمان پذیرهای نخجوان :هتل نقش جهان، گراند هتل،هتل اکراین،هتل تبریز،هتل دوزداغی

   وضعیت فرهنگی:نظام آموزش و پرورش در این جمهوری در اختیار دولت است.با توجه به قوانین دوره کمونیستی مبنی بر 7 سال تحصیل اجباری تا مقطع ابتدایی و گرفتن گواهینامه ابتدایی ،تقریبا بی سوادی در نخجوان زیشه کن شده است.اهالی نخجوان اگرچه نزدیک به یک قرن ،تحت حاکمیت کمونیست ها زندگی کرده اند و از نظر آگاهی و دانش نسبت به معارف مذهبی ضعیف هستند،ولی نسبت به امور دینی علاقمند و به طور نسبی پایبند به اخلاقیات و سنت ها می باشند و حریم خانواده محترم شمرده می شود.

     رادیو و تلویزیون در نخجوان:رادیو نخجوان به صورت روزانه برنامه هایی شامل بخش های خبری و موسیقی پخش می کند و کانال تلویزیونی AZTV  جمهوری آذربایجان روزانه 4 ساعت در اختیار شبکه تلویزیونی NMTVقرار گرفته است.شبکه های تلویزیونی دیگری هم قابل دریافت در نخجوان است که از جمله شبکه های 1 و2و 3و4 ایران وشبکه ارومیه می باشد.

      وضعیت اقتصادی:ساختار اقتصادی در جمهوری خود مختار نخجوان قبل از فروپاشی شوروی سابق بر پایه کشاورزی و دامپروری بوده و برخی صنایع معدنی و محصولات کشاورزی تولید می شد.محصولات کشاورزی  نخجوان  جهت تامین نیازهای شوروی سابق از طریق راه آهن به کارخانه جات فرآوری محصولات کشاورزی مسکو منتقل می گردید.در حال حاضر زمین های کشاورزی علیرغم شرایط مساعد آب و هوایی به دلیل عدم سرمایه و امکانات لازم از سوی کشاورزان مورد بهره برداری کامل قرار نمی گیرد و اهالی منطقه بیشتر به فعالیت های غیر تولیدی می پردازند.بنا به همین دلایل نرخ بی کاری در این جمهوری بالا می باشد.البته در سالهای اخیر در بخش غلات به تولید و خودکفایی دست یافته و مازاد تولید شکر به باکو نیز صادر می شود.در اثر جنگ ارمنستان با جمهوری آذربایجان راه ارتباطی نخجوان با جمهوری آذربایجان به وسیله راه آهن مسدود گردیده و در حال حاضر علاوه بر مسیر ترانزیتی که ایران در اختیار این جمهوری گذاشته ،نخجوان تنها از مسیر هوایی به باکو متصل می باشد.راه ارتباط زمینی آن از طریف دالان اهدایی ایران در مسیر جلفا-بیله سوار می باشد.

     مبادلات بازرگانی:در جلفا علاوه بر تردد مسافرین نخجوانی (تجارت چمدانی)که در حوزه فعالیت اداره کل گمرک جلفا و از طریق سالن مسافری انجام می شود ،دو مرکز دیگر در خصوص مبادلات بازرگانی ایران با نخجوان فعال می باشند.

    انرژی و سوخت:قبل از فروپاشی شوروی سابق ،برق نخجوان از منابع آبی رود ارس و کشور ارمنستان تامین می شد،ولی امروزه بر اساس قراردادهای منعقده با ایران و ترکیه بخش عمده برق نخجوان از ایران تامین می گردد. هم اکنون با گازکشی انجام شده و راه اندازی نیروگاه های گازی، نخجوان مدعی است که علاوه بر تامین برق خود به ترکیه نیز برق صادر می کند.

منابع:استفاده از منابع تحقیقی موجود در آموزشگاه

/ 0 نظر / 462 بازدید