برنامه ریزی واجرای مراسم صبحگاهی

الف ) کلیه دانش آموزان و کارکنان ،  در مکان آموزشگاه حضور دارند  

ب) مدرسه می تواند برنامه های متنوع کوتاه داشته باشد . 

ج ) مراسم صبحگاه در ایجاد نظم و انضباط موثر می باشد .

چ ) در مراسم صبحگاه پیام ها و اطلاعیه های عمومی برای همه حاضران قرائت می گردد

 ح ) مراسم صبحگاه می تواند  در آگاهی بخشی دانش آموزان نقش داشته باشد

خ ) در اجرای مراسم صبحگاه ، دانش آموزان نقش فعال دارند.

برنامه های مراسم صبحگاه :

زمان اجرای مراسم صبحگاه به مدت حداکثر 15 دقیقه می باشد ولی به دلیل برگزاری هر روز آن فرصت خوبی برای اجرای برنامه ها می باشد، مدیر آموزشگاه می تواند، برنامه های ذیل را در مراسم صبحگاه  اجرا نماید :

1- تلاوت آیاتی از قران : این برنامه که به جهت ارزش و جایگاه مهم  دارای اهمیت زیادی می باشد نیاز به برنامه ریزی  دقیق و کیفی دارد ، تلاوت با صدای خوش ، بیان معنی فارسی ، اجرای کوتاه آن ، درخواست سکوت کامل از طرف دانش آموزان به جهت احترام به  قران ، مشخص کردن افراد قاری قران برای قرائت  از میان دانش آموزان ، و... از نکات حاشیه ای برنامه قرائت قران می باشد . این برنامه هر روز تکرار می گردد.

2- یکی دیگر از برنامه های صبحگاه ، اجرای سرود ملی به صورت دسته جمعی می باشد. سرود ملی یکی از عزیزترین برنامه مردم هر کشوری است . لذا در اجرای آن هم باید احساس ملی در دانش آموزان تقویت و دانش آموزان ضمن احترام به سرود ، آن را به صورت جمعی  وبا عشق و علاقه اجرا  نمایند . آماده نمودن پرچم جمهوری اسلامی و حرکت پرچم به طرف بالا از دیگر برنامه های همخوانی بوده و این برنامه نیز می تواند هر روز یا هفته ای یکبار اجرا  گردد..

3- بیان حدیث کوتاه از پیامبر و امامان معصوم که از قبل مشخص و به صورت موضوعی ( مثل اهمیت علم ، دوستی ، عبادت ، سلام کردن و... ) از دیگر برنامه های مراسم صبحگاه می باشد . بیان حدیث نیز از طرف دانش آموزان بوده و در صورت نیاز به توضیح کوتاه از طرف مدیر یا مربی یا دانش آموز توضیح داده می شود

4- قرائت دعا که در آن خواسته های مختلف دینی و ملی و شخصی  گنجانده شده باشد از دیگر برنامه های مراسم صبحگاه می باشد . در اجرای آن هم دعا ها از طرف مجری قرائت و کلیه دانش آموزان آمین می گویند .اجرای مراسم دعا به عهده دانش آموزان قرار می گیرد.

5- سخنان کوتاه مدیر ،معلمان ومربیان،و.. در طول هفته از دیگر برنامه های صبحگاه می باشد.

6- در مناسبت ها و ایام های مختلف ، سخنرانی کوتاه ، که با حضور میهمانان اجرا می گردد از دیگر برنامه های صبحگاه می باشد.

7- مجری مراسم صبحگاه می تواند همکاران اداری یا یکی از دانش آموزان توانمند باشد.

 8-در مناسبت های مختلف از دانش آموزان مجری و برگزار کنند گان  فعال مراسم صبحگاه  ، نیز به نوعی قدردانی می گردد

 در اجرای مراسم صبحگاه می توان از نظر و حضور مربیان و دانش آموزان علاقمند  استفاده نموده و ضمن بررسی و بازبینی مراسم صبحگاه ، برنامه ها را به صورت هفتگی یا ماهانه به دانش آموزان اعلام نمایند . برنامه های مراسم صبحگاه با تدبیر و مدیریت مدیر ومربیان ودانش آموزان می تواند پربار  برگزار گردد.

/ 0 نظر / 400 بازدید