ادبستان

وبلاگ ادبستان وبلاگی علمی، اجتماعی، فرهنگی،متعلّق به مدرسه ی جمهوری اسلامی ایران در نخجوان می باشد

ایام محرم
ساعت ٩:٠٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱ آذر ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: محرم ، امام حسین ، شهید ، کربلا

 


این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست
این چه شمعیست که جانها همه پروانه اوست
هر کجا می نگرم رنگ رخش جلوه گر است
هر کجا می گذرم جلوه مستانه اوست
هر کسی میل سوی کرببلایش دارد
من چه دانم که چه سریست به در خانه اوست

  فرا رسیدن ماه محرم ، ماه پیروزی خون بر شمشیر را بر عاشقان آن حضرت تسلیت عرض می کنیم

 


نهضت امام حسین (ع)نهضتی مقدس، متعالی و روحانی بود که پاکی، خلوص، بی اعتنایی به دنیا، بری بودن از اغراض شخصی و آز و جاه طلبی و خودخواهی از وِیژگی های این قیام است.
حسین بن علی (ع) کسی است که تمام هستی و متعلقات خویش را با اخلاص در راه خدا که اصل و منشا ء تمام کمالات و تقدس ها را فدا کرده و تمام تقدس ها و کمالات و جاودانگی به وجود فدا شده اش انتقال یافته است و بی جهت نیست که محبت و عشق به آن حضرت در دل های مومنان جایگزین شده به همان گونه که محبت و علاقه به خداوند در آن دل ها جای دارد.
امام حسین (ع) که در راه خدا و در راه افکار عالیه اش شهید شد وجود مادی خود را نفی کرد، اما به صورت منبع فضیلت و مرکز شرافت و عظمت وجود جاودانه خود را اثبات کرد.
عقل و دین حکم می کند که بزرگان و افراد برگزیده را در حال حیات و ممات ارج نهیم و آنان را دوست بداریم و از یاد نبریم و در سالروز وفات و شهادتش مجالس یاد بود برپا کنیم. به ویژه که آن شخص تمام هستی خودش را در طبق اخلاص نهاده و از هیچ فداکاری در راه خدا دریغ نورزیده باشد.
حسین بن علی (ع) برای هدفی بس عالی در راه معبود خود با نفس نفیس جهاد کرد و برای احیای فضیلت و شرافت و برقراری آزادی و بیداری بشر قیام کرد.
پس سزاوار است که تمام جوامع انسانی خواه مسلمان و خواه غیر مسلمان به پاس احترام و بزرگداشت آن شخصیت عظیم الشان سالروز شهادت آن حضرت را بزرگ بشمارند و به سوگ و ماتم بنشینند.
امام حسین (ع) ابر مرد عالم ، شخصیت بسیار بزرگواری است که تمام مکارم و فضایل را دارا بود به گونه ای که ابعاد گسترده بسیار وسیع وجودش همگان را متحیر ساخته است.
پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) در روز عاشورا به یاد آن همه مصایبی که بر امام حسین (ع) وارد شده اند اندوهگین می شده اند و به دیگران هم دستور می داده اند که در آن روز به عزاداری بپردازند و به سوگ و ماتم بنشینند.
با تامل و تفکر در ادامه راه رسالت نبی مکرم و با وجود کجروی های برخی حاکمان و صاحبان زر و زور همچون معاویه و یزید در جوامع اسلامی به نیکی در می یابیم که قیام امام حسین(ع) و حماسه کربلا نه تنها نقش عظیمی در احیای دین رسول خدا داشت، بلکه حماسه آفرینان کربلا در عاشورا هموارترین بستر تربیت جامع دینی، غنی ترین زمینه پرورش بینش مذهبی ، مطلوب ترین شرایط فراگیری و باز آموزی آموزه های حقه دینی و زیباترین فرصت تجلی احساسات و تعهدات مذهبی را فراهم کرده اند.
حماسه کربلا و قیام و شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفایش، رسالت خطیر خواهر بزرگوارش ، حضرت زینب(س)، در تنویر افکار، اندیشه ها و باورها و تعدیل و تلطیف احساسات مذهبی در سخت ترین شرایط و موقعیت ها ، بیشترین فرصت تربیت مطلوب مذهبی را به همراه داشته است.
حماسه کربلا، کامل ترین درس بینش دینی، تعهد و مسوولیت پذیری، مروت، شجاعت، وارستگی و آزادگی و زیباترین و پرشکوه ترین جلوه تربیتی را به ارمغان آورد.
بررسی تحلیلی و همه جانبه حرکت امام حسین (ع) و حماسه عاشورا، از ابعاد سیاسی، عاطفی، روانی و تربیتی دارای اهمیت فوق العاده ای است چرا که محرم یک تاریخ زنده و همیشه پویا و عاشورا نقطه عطف همه ایثارگری ها و حماسه های جاویدان بر فراز همه عصرها و نسل ها است.
مهمترین نقش امام حسین (ع) را در رابطه خانوادگی، تحکیم بنیان خانواده، جوان پروری، حس تعاون، تثبیت اخلاق و مکارم دینی، گرایش های ماورایی و .... می توان پیدا کرد.
بدون تردید توجه به متعالی ترین ویژگی های شخصیتی قهرمانان و حماسه آفرینان کربلا و بررسی روابط انسانی میان یاران و بستگان و عزیزان سالار شهیدان ، امام حسین (ع) تحسین برانگیز است